Strefy czasowe w Europie
Strefy czasowe Europy dzielą się na 7 stref. 33 państwa Europy jest w strefie czasu standardowego UTC+1 (CET) i czasu letniego UTC+2 (CEST). Strefa Czasu środkowoeuropejskiego zapisywanego za pomocą skrótu CET (Central European Time) i czasu środkowoeuropejskiego letniego oznaczanego jako CEST (Central European Summer Time) jest wykorzystywana w większości państw Europy.
W Europie czas może różnić się aż o 7 godzin (od UTC-1 do UTC+5), nie uwzględniając przesunięcia czasu letniego. Jednak strefy czasowe w niektórych państwach mogą być mylące, biorąc pod uwagę jedynie długość geograficzną.
Standardowe strefy czasowe w Europie
Oto najczęśniej występujące strefy czasowe w Europie wraz z przypisanymi do nich krajami:
- Western European Time (WET): Portugalia, Irlandia, Wielka Brytania
- Central European Time (CET): Hiszpania, Francja, Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Austria, Belgia, Holandia, Dania, Norwegia, Szwecja, Polska, Węgry, Słowacja, Czechy
- Eastern European Time (EET): Grecja, Turcja, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Estonia, Łotwa, Litwa, Finlandia, Cypr
- Further-Eastern European Time (FET): Białoruś, Rosja (Kaliningrad)
Gdzie, WET: czas zachodnioeuropejski, CET: czas środkowoeuropejski, EET: czas wschodnioeuropejski, FET: Czas dalszy-wschodnioeuropejski.
CEST lub inaczej CEDT (Central European Daylight Time) jest czasem przejściowym, który służy do efektywnego wykorzystywania światła dziennego.
Liczba państw wykorzystujących czas letni, który nazywany jest również jako DST (Daylight savinng time) jest duża — zarówno w Europie jak i na świecie. Zmiana czasu standardowego i letniego odbywa się dwa razy w roku. Nazwy CET i CEST pozwalają odróżnić strefy czasowe pomiędzy różnymi kontynentami. Przykładowo czas w Afryce i Europie może być taki sam, jednak będzie miał on inną nazwę.
Mapa stref czasowych Europy
Polska znajduje się w strefie czasowej standardowej UTC+1 i czasu zimowego UTC+2
Europejska strefa czasu standardowego UTC+1 i czasu letniego UTC+2
CET i czas letni CEST to najczęściej używana strefa czasowa w Europie, która obejmuje większość Europy Zachodniej, Skandynawię, Europę Środkową, Europę Południowo-środkową i zachodnie Bałkany. W tej strefie znajdują się aż 33 krajów. Do tej strefy zalicza się również strefa czasowa wykorzystywana w Polsce.
Strefa czasu standardowego UTC+2 i czasu letniego UTC+3 w Europie
Regionem Europy, który wykorzystuje UTC+2 i UTC+3 są wschodnie, północno-wschodnie i południowo-wschodnie krańce Unii Europejskiej. Jest to druga najpopularniejsza strefa czasowa w Europie, obejmuje swoim zasięgiem 9 krajów.
Finlandia | Estonia | Rumunia |
Łotwa | Ukraina | Bułgaria |
Litwa | Mołdawia | Grecja |
Pozostałe europejskie strefy czasowe
Zachodnie i wschodnie regiony Europy oraz Kaliningrad mają strefy czasowe, które są mniej popularne w Europy — przypisane są mniejszej liczbie krajów.
- Czas standardowy UTC i czas letni UTC+1
W tej strefie znajduje się Portugalia (uwzględniając również Maderę), Wielka Brytania, Irlandia, Wyspy Owcze oraz Wyspy Kanaryjskie.
- Czas całoroczny UTC+2
Ta strefa w Europie obejmuje jedynie Kaliningrad.
- Czas całoroczny UTC+3
Są tu takie regiony i kraje Europy jak: Białoruś, Większość zachodniej Rosji, Turcja, Abchazja i Osetia Południowa.
- Czas całoroczny UTC+4
Obejmuje zachodnią część Rosji, Armenię, Górski Karabach, Azerbejdżan, Gruzję
- Czas całoroczny UTC+5
Strefa ta dotyczy dwóch regionów w Europie: Zachodniej i środkowej Rosji oraz zachodniego Kazachstanu.
Warto dodać, że strefa czasowa Rosji, w części europejskiej, różni się aż o 3 godziny — uwzględniając Kaliningrad.
Poza opisanymi strefami czasowi należy również dodać strefę czasu standardowego UTC-1 i letniego UTC, która obejmuję Azory (Portugalia).
Strefy czasowe europejskich miast
W strefie czasowej czasu standardowego UTC+1 i letniego UTC+2 znajdują się takie miasta jak: Sztokholm, Kopenhaga, Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Belgrad, Milan, Rzym, Paryż, Lyon, Barcelona, Madryt. Natomiast w strefie czasu standardowego UTC i letniego UTC+1 można wymienić takie duże miasta jak: Londyn, Dublin, Glasgow, Porto, Lizbona.
We wschodniej, północno-wschodniej i południowo-wschodniej części Unii Europejskiej oraz we wschodniej części Europy czas jest o kilka godzin późniejszy niż w zachodniej części Europy. W strefie czasowej standardowej UTC+2 i letniej UTC+3 znajdują się takie miasta jak: Helsinki, Kijów, Odessa, Charków, Bukareszt, Sofia, czy Ateny.
Poza Unią Europejską w strefie całorocznej UTC+3 należy wymienić takie duże miasta jak: Mińsk, Sankt Petersburg, Moskwa, Istambuł, czy Ankara.
Znajomość czasu lokalnego w wybranych krajach lub miastach jest niezbędna jeśli planuje się podróż po Europie.
W niektórych przypadkach jedno miasto w Europie leży na podobnej szerokości geograficznej co inne miasto jednak ma inny czas.
Współcześnie Unia Europejska podjęła się próby ujednolicenia stref czasowych. W planach jest ujednolicenie stref czasowych poprzez ustalenie przez państwa członkowskie obowiązującego czasu letniego lub standardowego. Dyrektywa ta została jednak zablokowana i zmiany nie doszły do skutku.
Źródło: Wikipedia, Time in Europe