Zmiana czasu na czas letni i zimowy

Zmianę czasu na czas letni i zimowy dokonuję się w Polsce pod koniec marca i października. Czas zmieniany jest między 2:00 a 3:00 godziną. Czas letni wykorzystywany jest na świecie od ponad 100 lat, chociaż słuszność tego rozwiązania jest często podważana. Inną nazwą czasu letniego jest angielski akronim DST (ang. Daylight Saving Time). DST stosowany jest obecnie w ponad 70 krajach na świecie, w samej tylko Europie w 33 krajach. Mapa stref czasowych w Europie wskazuje które państwa stosują czas letni.

Standardową strefą czasową w Polsce jest UTC+1. Czas ten w Europie przybiera nazwę czasu środkowoeuropejskiego CET (Central European Time). Czas przejściowy to z kolei czas letni UTC+2, inaczej zwany czasem środkowoeuropejskim CETS (Central European Summer Time). Polska jest wśród większości krajów europejskich, które mają czas przejściowy letni.

Zmiana czasu na letni i zimowy

W Polsce występuje strefa czasowa, która zmienia się w zależności od pory roku. Proces zmiany czasu na letni jest ugruntowany prawnie zarówno w Polsce jak i w całej Unii Europejskie za pomocą dyrektywy.

Przepisy w Unii Europejskiej mówią o konieczności zmiany czasu zimowego na letni w ostatnią niedzielę marca, natomiast z czasu letniego na zimowy w ostatnią niedzielę października. Zmiana czasu z zimowego na letni dokonywana jest w ostatnią niedzielę marca do przodu — od godziny 2:00 do godziny 3:00. Z kolei zmiana czasu letniego na czas zimowy następuje w ostatnią niedzielę października do tyłu — od godziny 3:00 do godziny 2:00.

RokZmiana czasu z zimowego na letni Zmiana czasu z letniego na zimowy Dzień tygodnia
202128 marca31 październikaNiedziela
202227 marca30 październikaNiedziela
202326 marca29 październikaNiedziela
202431 marca27 październikaNiedziela
202530 marca26 październikaNiedziela
202629 marca25 październikaNiedziela
202728 marca31 październikaNiedziela
202826 marca29 październikaNiedziela
202925 marca28 październikaNiedziela
203031 marca27 październikaNiedziela

Zmiana czasu a negatywne efekty

Jedną z głównych wad jest wysoki koszt — wynika on zarówno ze zmniejszonej produktywności jak również zmianę ustawień zegarów.

Zmiana czasu zaburza rytm biologiczny. Ostatnie badania wskazują na istnienie naszym organizmie genu okołodobowego, którego zadaniem jest śledzenie czasu i zapisywanie na jego podstawie wzorców. Zmiana czasu może wpływać na pracę naszego mózgu, powodować zmęczenie, trudności z koncentracją i bezsenność.

Badania wskazują, że początkowy okres po wprowadzeniu czasu letniego może być dla nas szczególnie uciążliwy. W tym czasie może dochodzić do większej liczby wypadków, urazów, czy stanów depresyjnych.

Zmiana czasu a pozytywne efekty

Przesuwając wiosną godzinę do przodu na naszym zegarku mamy więcej światła dziennego. Dzięki temu można więcej czasu spędzić na świeżym powietrzu po pracy. Teoretycznie powinno pozwolić to przeciwdziałać siedzącemu trybowi życia.

Niewątpliwie jednym z głównych powodów wprowadzenia na stałe czasu przejściowego była możliwość osiągnięcia korzyści ekonomicznych z jaśniejszych wieczorów. O ile w przeszłości miało to sens, współcześnie można na ten temat dyskutować. Założenie jest takie, że dłuższe wieczory pozytywnie symulują gospodarkę, ponieważ więcej czasu można poświęcić na zakupy.

Kolejną zaletą ze stosowania czasu letniego jest zużywanie mniej sztucznego światła, jednak w dużej mierze zależy to od szerokości geograficznej. W strefach geograficznych oddalonych od równika czynnik ten nabiera większego znaczenia.

Należy również wymienić poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz niewielki wpływ na zmniejszenie liczby przestępstw.