Strefa czasowa w Polsce

Strefa czasowa w Polsce zmienia się dwa raz w ciągu roku. W Polsce mamy standardowy czas UTC+1 (CET) oraz czas letni UTC+2 (CEST). Strefa czasowa CET (Central European Time) oznacza czas środkowoeuropejski. Natomiast strefa czasowa CEST (Central European Summer Time) nazywana jest czasem środkowoeuropejskim letnim. W całej Polsce obowiązuje ten sam czas. Zmiana czasu w Polsce dokonuje się dwa razy w roku pod koniec marca i października. Jest to ostatnia niedziela miesiąca o godzinie 1:00 (czasu uniwersalnego UTC).

Strefa czasowa w Polsce to UTC+1 lub UTC+2

Większość państw Unii Europejskiej stosuje ten sam system stref czasowych, który występuje w Polsce. Tym samym czas w Polsce jest taki sam jak w daleko położonych od nas krajach takich jak Hiszpania, Francja czy Norwegia. Polska stosuje czas przejściowy (letni), dzięki czemu możliwe jest zwiększenie efektywności czasu dziennego.

Czas bieżący może być różny w zależności od lokalizacji. Warto dodać, że strefa czasowa w Polsce może być zapisana jako: GMT+0100 lub GMT+0200 zamiast UTC.

Aby zobaczyć, w których krajach występuje taka sama strefa czasowa jak w Polsce, warto skorzystać z poniższej mapy.

Strefa czasowa w Polsce

Jak można zauważyć, zachód Europy — Portugalia, Szkocja, Wielka Brytania, Islandia i Irlandia, stosują odmienne niż w Polsce strefy czasowe.

W niektórych krajach Europy czas jest przesunięty o godzinę lub więcej do tyłu w stosunku do Polski. Również w północno-wschodniej i południowo-wschodniej części Unii Europejskiej państwa posługują się inną strefą czasowa niż w naszym kraju.

Strefy czasowe Europy w skrajnych przypadkach mogą różnić się między sobą nawet o 7 godzin. Ze względu na fakt, że Polska znajduje się w środku Europy, przesunięcie czasowe na zachód od naszej granicy wynosi maksymalnie 2 godziny a na wschód 4 godzin. Czas standardowy UTC+1 (CET) i czas letni UTC+2 (CEST) obowiązuje w 33 krajach.

AlbaniaHiszpaniaPolska
AndoraHolandiaSan Marino
AustriaJan MayenSerbia
BelgiaKosowoSłowacja
Bośnia i HercegowinaLichtensteinSłowenia
ChorwacjaLuksemburgSvalbard
CzarnogóraMacedonia PółnocnaSzwajcaria
CzechyMaltaSzwecja
DaniaMonakoWatykan
FrancjaNiemcyWęgry
GibraltarNorwegiaWłochy

Takie same strefy czasowe jak w Polsce występuje również okresowo w niektórych państwach Afryki, różnią się ona jednak nazwą. Odpowiednikiem czasu środkowoeuropejskiego (CET) jest w Afryce czas zachodnioafrykański (WAT, West Africa Time). Z kolei czas środkowoeuropejski letni (CEST) to ta sama strefa czasowa co czas środkowoafrykański (CAT, Central Africa Time). Dlatego też, pomimo że czas w dwóch miejscach na kuli ziemskiej może być jednakowy to w zależności od kontynentu, będzie miał inną nazwę.

Mapa krajów Afryki ze strefą całoroczną UTC+1 (WET)

Strefa czasowa UTC+1 w Afryce

Kraje znajdujące się w strefie całorocznej UTC+1 zachodnioafrykańskiej (WAT, West Africa Time) od końca października do końca marca mają taki sam czas jak w Polsce. Lista obejmuje 14 krajów.

AlgieriaGabonNigeria
AngolaGwinea RównikowaRepublika Środkowoafrykańska
BeninKamerunTunezja
CzadKongoMaroko
Demokratyczna Republika Konga (niektóre prowincje)Niger

Mapa krajów Afryki ze strefą całoroczną UTC+2 (CAT)

Strefa czasowa UTC+2 w Afryce

Kraje zaznaczone na mapie znajdują się w strefie całorocznej UTC+2 czasu środkowoafrykańskiego (CAT, Central Africa Time). Od końca marca do końca października w krajach tych jest taki sam czas jak w Polsce. Jest to 14 krajów.

BotswanaLibiaRwanda
BurundiMalawiEswatini
Demokratyczna Republika Konga (wybrane prowincje)MozambikZambia
EgiptNamibiaZimbabwe
LesothoPołudniowa Afryka