Najlepsze godziny do nauki i zapamiętywania
Wpływ pory dnia na produktywność
Czy zdarzyło Ci się kiedyś spędzić godziny nad nauką tylko po to, żeby zapomnieć większość tego, czego się nauczyłeś? Jeśli tak, być może powinieneś zmienić swoje podejście do nauki i rozważyć optymalne godziny, w których Twoje umysł jest najbardziej skoncentrowany i gotowy do przyswajania wiedzy.
Każdy człowiek ma różne preferencje i rytm pracy umysłu. Dlatego nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, kiedy są najlepsze godziny do nauki. Jednak istnieje kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc Ci zoptymalizować Twój czas nauki.
Rano
Dla wielu osób poranek jest najlepszym czasem na naukę. Po dobrym śnie i odpoczynku nasz umysł jest w pełni wypoczęty i gotowy do pracy. Wczesne godziny poranne są często ciche i pozbawione rozproszeń, co sprzyja skupieniu. Możesz wykorzystać ten czas na skomplikowane i wymagające zadania, które wymagają pełnej koncentracji.
Warto również zauważyć, że poranne godziny są zwykle wolne od innych obowiązków, takich jak praca czy obowiązki rodzinne. Możesz skorzystać z tego czasu na naukę bez zakłóceń i przerw.
Południe
Jeśli nie jesteś osobą poranną, to południe może być dla Ciebie idealnym czasem na naukę. Po zjedzeniu posiłku i krótkiej przerwie, możesz poczuć się bardziej energiczny i gotowy do pracy. Południe jest również dobrym momentem na powtórzenie materiału, który już przyswoiłeś. Możesz skorzystać z tej chwili, aby utrwalić informacje i zapamiętać je na dłużej.
Pamiętaj jednak, że południe to również czas, w którym większość osób ma najwięcej obowiązków i zadań do wykonania. Dlatego ważne jest, aby znaleźć spokojne i ciche miejsce, w którym będziesz mógł skoncentrować się na nauce.
Wieczór
Dla niektórych osób wieczór jest najlepszym czasem na naukę. Po całym dniu aktywności, wieczór może być momentem, w którym umysł staje się bardziej skoncentrowany i gotowy do przyswajania wiedzy. Warto jednak pamiętać, że wieczorem możesz być już zmęczony po całym dniu i Twoja koncentracja może być nieco niższa.
Jeśli decydujesz się na naukę wieczorem, spróbuj zadbać o odpowiednią ilość snu, aby zapewnić sobie pełną regenerację. Unikaj również kofeiny i innych pobudzających substancji, które mogą utrudniać zasypianie.
Zapamiętujmy więcej przed snem niż rano
Amerykańcy naukowcy przeprowadzili badania chronobiologiczne, które dotyczyły zapamiętywania w odniesieniu do pory dnia nauki. Jako test pamięci wykorzystano pamięć twarzy. Połowa uczestników przeglądała zdjęcia przed snem przez osiem godzin, a druga połowa rano. Obie grupy zapamiętywały twarze przez ten sam czas i obie przystąpiły do testu pamięci 12 godzin po nauce.
Stwierdzono, że uczestnicy, którzy studiowali przed snem, byli w stanie szybciej dopasować imiona do twarzy i czuli się bardziej pewni swojej wiedzy w stosunku do uczestników badania, którzy studiowali zdjęcia wyłącznie rano.
Wyniki moga wskazywać, że osoby, które uczą się przed snem, niezależnie od materiału, którego próbują się nauczyć, mogą mieć lepszą pamięć i zdolność zapamiętywania. Wyniki zaskaują i mogą pomóc uczniom efektywniej uczyć się i przyswajać informacje przy mniejszym wysiłku, oczywiście o ile będą przeprowadzane dalsze badania w tym kierunku.
Naukowcy próbowali wytłumaczyć tak zdumiewającego odkrycie. Doszli oni do wniosku, że podczas badania duży wpływ miał proces zwany konsolidacją wiedzy. Jest to neurologiczny proces włączania informacji do pamięci. Konsolidacja wiedzy jest niezbędna do przywołania, jak również późniejszego dostępu do zdobytych już informacji.
Co ciekawe wszystkow skazuje na to, że kluczowy proces w konsolidacji występuje wtedy gdy śpimy. Podczas snu mózg tworzy nowe połączenia neurologiczne, które już zapisane pozwalają nam przywoływać i zachowywać wiedzę. Ma tu miejsce tak zwana aktywność fal mózgowych, która występuje podczas snu i odnosi się do konsolidacji. Gdy konsolidacja występuje wkrótce po nabyciu wiedzy, poprawia się pamięć.
Najlepsze godziny na podjęcie decyzji
Chronobiologia, czyli dziedzina nauki zajmująca się badaniem rytmów biologicznych, wskazuje pewne przesłanki co do odpowiedniej pory na podejmowanie decyji. Otóż okazuje się, że najgorsze decyzje podejmujemy późnym wieczorem i z samego rana. Można to łatwo wytłumaczyć, zdolność poznawcza najprawdopodobniej będzie najlepsza po poranych aktywnoościach ponieważ mózg wróci wtedy do normlanego trybu pracy. Z kolei wieczorem jesteśmy zazwyczaj przeciążeni już nadmiarem informacji.
Najlepiej jest zapisać ważne decyzje, kiedy czujemy się najbardziej czujni. Jest to czas zwykle występujący w ciągu jednej do trzech godzin po przebudzeniu.
Najlepszy godziny na burzę mózgów
Mogłoby się wydawać, że godziny tuż po przebudzenia są najlepsze zarówno do podejmowania decyzji jak i burzy mózgow, okazuje się jednak, że jest inaczej. Badania wykazały, że ludzie są najmniej kreatywni, wtedy gdy wydawałoby się to najbardziej prawdopodobne, czyli między 11 rano a 15 popołudniu.
Najlepszy czas na burze mózgu występuje wtedy, gdy jesteśmy lekko zmęczeni i łatwo się rozpraszamy. Okazuje się, że w tych godzinach prawa i lewa półkula świetnie się komunikują. Skutkiem tego jest fakt, że dzięki tej komunikacji mogą wyzwalać się nowe połączenia i inicjować się innowacyjne pomysły.
Wydaje się zatem słuszne stwierdzenie, że najbardziej innowacyjni jesteśmy wtedy, gdy czujemy się najbardziej zmęczeni.
Najlepsze godziny do nauki i zapamiętywana
Tak ak w przypadku poprzednich wątków tak i w nauce i zapmiętywaniu chornobiologia ma pewne wskazówki co do odpowiedniej pory dnia. Otóż ookazuje się, że najlepszy czas do nauki może być dla nas wtedy gdy móozg jest w tak zwanym trybie przyswajania. Jest to specyficzny stan, który występuje zwykle między 10 rano a 14 popołudniu, jego druga faza to od 16 do 22.
Można również wyróżnić najgorszy okres do nauki i zapmiętywania. Wydaje się, że jest to okres czasu między 4 a 7 rano.
Podsumowanie
Nie ma jednej idealnej godziny do nauki, która sprawdzi się dla wszystkich. Każdy człowiek ma inny rytm pracy umysłu i preferencje. Dlatego ważne jest, abyś samodzielnie eksperymentował i znalazł najlepszy czas dla siebie.
Pamiętaj, że niezależnie od wybranej godziny, ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu, zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. Te czynniki mają ogromny wpływ na naszą koncentrację i zdolność do zapamiętywania informacji.
Znalezienie najlepszych godzin do nauki może zwiększyć Twoją efektywność i skuteczność w przyswajaniu wiedzy. Bądź otwarty na eksperymenty i dostosuj swoje plany nauki do swoich indywidualnych potrzeb.